Sulle, kui aktiivsemale sotsiaalmeedia kasutajatele, on kindlasti silma jäänud postitused stiilis: ‘’Aitäh *firma nimi* toreda kingituse eest!’’ (või midagi analoogset) ja seda mitte ainult minu kontol, vaid ka paljude teiste Insta-inimeste pildivoos, kellel on keskmisest rohkem jälgijaid. Usutavasti on Sulle teada, et sotsiaalmeedia influenceritele (või keskmisest aktiivsematele postitajatele) saadetakse (PR) firmade poolt erinevat nänni, lootuses, et nende kingid ka mingil kujul läbi influencerite kanali jälgijate ning potentsiaalsete klientideni jõuaksid. See pole küll saladus. Või on? Eks ettevõtete eesmärgid on erinevad - mõned soovivadki pakisaajat lihtsalt rõõmustada ning vastutasu postituste näol ei soovi. Küll aga - tagasihoidlik ''aitäh'' oleks ju täitsa viisakas samm, kui keegi Sulle midagi kingib :)

Oota. Aga... Mida see siis nüüd tähendab, et saadetakse nänni? Nagu tasuta? Päriselt?

Noh, jah. Näiteks ettevõte, kes tegeleb pelmeenide turustamise/tootmisega, saadab Sulle paki pelmeene ja loodab, et Sa teed pilti sellest kuidas oma paki kätte saad, siis kuidas pelmeene valmistad ja looooodetavasti ka sellest kui kiidad: ’’Hea oli!’’ . Või siis mingil muul viisil neid mainid. Selle tulemusena kingisaaja jälgijad (kes suure tõenäosusega postitust näevad) lähevad koheselt riburadapidi poodi või siis järgmine kord, kui on valiku ees kas võtta pelmeenid 1 või pelmeenid 2, valivad selle brändi, kelle logo/nimi tal Sinu postitusest meelde on jäänud.

Ours brains are amazing. Psychology is amazing! Influencer marketing WORKS!

Taolisest turunduskanalist on saanud üks kasvava populaarsusega (ning minu arvates ka efektiivsemaid) reklaamimise viise, mille populaarsus lähiaastatel ka kasvab. Samas on tegemist hetkel üsna reguleerimata valdkonnaga (postitada võib kõike, soovitada võib kõike, kiita/laita võib kõike) ehk siis kõigile ‘’jälgijatele’’ (followeridele) tahaksin soovida kainet mõistust ja kriitilist meelt. Hinga ja hinda :)
(aitäh, selle mõtte eest, Riina!)
Kuid miks on see üks kõige efektiivsem turunduskanal?
Sest piisava ja põhjaliku taustauuringu tegemisel firma poolt jõuab teenus/toode/turundaja/tootja kindlasti väga paljude õigete silmapaarideni - igal sotsiaalmeedia influenceril on oma publik, kes teda mingil põhjusel jälgib. Mina pole veel enda kindlat suunda suutnud välja mõelda - ma üldse ei saa aru, kuidas te mu lollakaid nalju viitsite kuulata :D
Ja see oligi praegu üks nendest, sorry!

Tegelikult arvan ise, et minu ümber on sotsiaalmeedias koondunud inimesed, kes peavad lugu tervislikest eluviisidest aga ka *elu* elamisest ja igapäevasest aktiivsest *liigutamisest*. Tahaksin loota, et minu ümber on aina rohkem neid, kes vähem ja vähem lasevad end mõjutada välistest faktoritest + survest milline PEAB olema ning lasevad end allutada sellele, millised nad ise tahavad olla. See enese armastamine ja keha kuulamine on üks raske ülesanne aga pole hullu - Sa saad sellega hakkama! 
Ehk on mu jälgijate seas ka mõned need, kel on aeg-ajalt tarvis lisatõuget selleks, et trenni minna ning on ka need, keda lihtsalt huvitab, kuidas treeneri igapäevaelu välja näeb. Kes iganes Sa ka poleks - mul on hea meel, et Sa oled minuga :)

Mina üldiselt postitan seda, mis mind ennast kõnetab, mulle nalja teeb, vahetevahel kurvastab ning on aus ja päris. Nii nagu elu ikka on.
Ausalt - ma pole kogu aeg Happy-Go-Lucky-Ümer-Super-Rõõmus-Energiapall. Mul ka ikka aeg-ajalt halb tuju, naeratada ei viitsi, mõte keeb üle, meiki pole peal ja juuksed on sassis aga see on ju osake meie igapäevasest elust. Hea meelega tuletan meile kõigile meelde, et päeva lõpuks oleme me kõik sarnaste võimetega inimesed oma väga heade, heade ja natuke vähemheade päevadega. Anna endale nüüd veits puhkust ja lase on rihm lõdvemaks - Sa oled tubli :)Igatahes, sotsiaalmeedia ning kogu möll, mis selle ümber käib - see on maru äge teema, millest ma võin kunagi veel pikemalt kirjutada. Kui on neid, kes oleksid huvitatud lugema mismoodi sotsiaalmeedia töötab ja kuidas mõjuinimestele meeldida, kuhu minu arvates areneb hetkel influencer marketing ja miks peaksid Sina ettevõttena käbe oma ‘’aastaid toiminud turundusplaanid’’ üle vaatama ja ehk midagi tänapäevasemat välja mõtlema, siis ootan tagasisidet. Ettevõtetele tahan mainida, et praegu võib tunduda, et Su turundustegevus on täitsa okei aga soovitaksin vaadata pikemas perspektiivis ette ning jälgida statistikat viimaste aastate muutuste osas.
Ostke endale korralik tuletõkkeuks ja sprinkler-süsteem, mitte ära hakka paari aasta pärast villase tekiga tulekahjut kustutama.

Tänasel postitusel on aga veits teine eesmärk.

Mina olen ettevõtetelt kingitusi saanud vist viimased 2-aastat ja olen alati väga rõõmus ja tänulik, kui keegi mulle mõne pisikese kingituse soovib saata või on võtnud vaevaks mind mõne toreda asjaga üllatada. Oma Instagramis jagan saadetud toodet siis, kui see
a)  mulle endale väga meeldib
b) ei lähe vastuollu minu põhimõtetega
c) on ägedalt kohale toimatatud ja ma näen, et inimesed on pingutanud selle nimel, et seda minuni toimetada
d) mul on aega postitamisega tegeleda, sest minu igapäevatöö on siiski inimeste treenimine. Influencer olen ma hobikorras :)

Igal juhul, ma püüan oma jälgijatele alati teada anda, mis on postitamise põhjus/trigger. Antireklaami ma üldiselt ei tee ehk siis, kui toode mulle ikka ülllllllldse ei meeldi, siis ma ei pane seda üles jutuga: ‘’Väkk-öäkk-nii-halb-juuksemask’’, sest võimalik, et see lihtsalt ei sobinud minu juustele. Kui toodet taoliselt maha teeksin, siis jääks see ehk proovimata mõnel, kelle juustele see just väga hästi sobiks. Ma jagan infot ja tooteid, mille fänn ma ise olen aga ... kuna minu elutempo on viimastel kuudel olnud üsna kiire, siis ma võtsin nüüd ette ja postitan siia üles pooled tooted, mille ma viimase 1-2 kuu jooksul saanud olen. Mul tavaliselt juhtub nii:
1. saan teate pakist ja olen exited
2. lähen pakile järgi - olen jätkuvalt exited
3. avan paki ja olen veel rohkem exited
4. hakkan toodet uurima ja katsetama ja olen nii exited, et unustan postitada
5. tuleb sisse meil/pean minema trenni/keegi helistab ja unustan hea saadetist jagada ja hiljem juba läheb meelest... 

Ma väga-väga loodan, et ma kedagi/midagi ära pole unustanud - püüan veidike ka juurde kommenteerida ning omapoolset tagasisidet anda nii lugejale kui ka saatjale :)
1. SALVEST
saatis mulle üllatusena marununnu kinkekarbi aga see jõudis kohale siis, kui veel Islandil olin. Mulle väga meeldib see ‘’kräsupadi’’, mille sisse nad tooteid sätivad, mida ma pole veel maitsta jõudnud ehk siis toote enda kohta kommentaare anda ei saa. Üldiselt ma poest purgitoite ei osta, sest mu ema Terje teeb Rõuges kogu kraami ise ja ma eelistan ikka oma kodust toitu. Sellegipoolest tänud Salvestile ja neile toredatele inimestele, kes mulle need teele panid. 


Kui ma ei eksi, siis oli siin juures veel väike flaier tekstiga, mis toodetega on tegu aga see on mul kahjuks suures saginas kaduma läinud.
Personaalset tervitust vist ei olnud - kui oli, siis ma väga vabandan, et ei mäleta/märganud :)
Igatahes, tore kink - proovin jõulude jooksul ära!
Salvesti tootevalikuga saate vist kõige paremini tutvuda nende kodukal, kust leidsin ka toreda lingi jõuluretseptidega http://www.salvest.ee/retseptid/?c=Jõuluroad2. HAPPYSOCKS 
on mulle sokke saatnud juba täitsa mitu korda ja seda siis Rootsi peakontorist mitte Eesti maaletoojate poolt. Ma ise olen päris uhke selle üle, et näedsaaaaa - see inglise keeles storyde tegemine ja postituste kirjutamine ikka läheb inimestele korda :)
Igatahes, HappySocks teeb väga lahedaid sokke ja võin seda kinnitada, sest olen neid Eestist ka ise väga tihti ostnud. Minu arvates on tegemist kvaliteetsete sokkidega + neil on mega lahedad mustrid ja kujundused.  
Isadepäevaks kinkisin oma papsile ja Martinile (õe abikaasa ja minu pisikese printsessi, Saskia isa) sokid, mis olid samasuguses armsas karbikeses ja seal oli sees matchivad sokid papsile ja pisipõnnile. Ülilahe - ma usun, et selliseid erikollektsioone on neil veel. Hetkel tean, et neid müüakse Eestis sellistes kohtades nagu Watch Wear ja Viru keskuse II korruse aatriumis ning eile Tartu Lõunakeskusest läbi käies nägin, et neid on ka seal aatriumis müügil.
Muidu on võimalik nende tootevalikuga tutvuda SIIN Need kinkekomplekid, millest ma rääkisin, on sellised ning leitavad SELLE LINGI TAGA:3. MURUPURU SEENEKOHV
Esimest korda kuulsin sellest kohvist Tim Ferriss’e podcastide kaudu ja juba siis mõtlesin, et ohhohhohhhh - seda tahaks küll katsetada!
(tulles hetkeks tagasi selle juurde, et influencer marketing TÖÖTAB, sest mina kuulasin Tim’i ja mõtlesin, et huvitav mis jook see on, mida ta nii väga kiidab. Tekitas huvi ja lisaks sellele ka kindustunde, et tegemist on potentsiaalselt kvaliteetse tootega - ta muidu ei reklaamiks, ju)
Nüüd on seda keskendumisvõimet parandavat ja energiat lisavat kohvilaadset jooki hakanud maale tooma firma, kelle käest tahaks nodi osta ainult seepärast, et neil on nii nunnu nimi - MuruPuru - https://www.murupuru.ee
Kuna olen suur kohvifänn, siis ma arvan, et ma oma igapäevast päris kohvijoomise traditsiooni ära ei jäta, sest nii palju, kui see pakike mulle ka paremat enesetunnet ja rohkemat energiat ei luba - kohvil, selle maitsel ja lõhnal on minu jaoks kindel meditatiivne roll. Kohvi joomine on minu jaoks rituaal. Esialgu jään selle juurde, kuid kindlasti proovin järgmine kord eksamiks õppides Muru Puru saadetud teised joogid ka ära.

Üldiselt oli maitse minu jaoks kuidagi kummaline - ma ootasin midagi, mis asendaks kohvi joomise tunde, kuid see pole siiski päris see. Küll aga on see midagi, millega ma võiksin harjuda - annan talle veel paar võimalust. 

Oma kodulehel ütlevad nad toote kohta nii:

Pakikesed jõudsid minuni nii:


PS! Rääkides korra veel kohvindusest, siis mina olen väga head kraami saanud Kafo tootevalikust. Aeropress ja nende piimavahustaja on minu suured lemmikud ja igapäevaselt kasutuses. Ning jah - ma sain ka need kingitustena :D

Aeropress on selline

ja piimavahustaja SIIN

Piimavahustaja on üsna impressive - minu sojapiima teeb selliseks, et ma isegi mõnes kohvikus ei saa nii hea vahususega piima ehk siis väga kiidan!

4. LOODUSVÄGI PROTEIINIBATOONID

Ma ütlen ausalt - see kiri, millega nad minule lähenesid oli väga-väga ilus ja eeskujulik. Kohe näha, et selle läkitas keegi, kes on ise südamega asja juures ning hoolib sellest, et nende toode õigete inimesteni jõuaks. Tekitas minus tunde, et nad tõesti väga soovivad mulle need pakikest saata ja mitte reklaami pärast, vaid seetõttu, et nad nad tahavad mulle energiat anda. Kas see nii ka on, seda teavad vaid nemad, kuid minule jäi ülimalt positiivne emotsioon. Lisaks on tegemist Eesti oma asjaga ning ma toetan kahe käega seda, mis on seotud Eestiga. Batoonid küll ise on toodetud Tšehhis aga anname selle andeks :) 
Nüüd - olulisemate asjade juurde.
Pakend - väga lahe ja silmatorkav ehk siis ma usun, et poes tõmbab tähelepanu küll. Maitse oli minu jaoks esimesel maitsmisel nii ja naa - ei impressinud väga aga nagu sa tead siis MAITSED ON NIIIIIII ERINEVAD! Proovisin täna üht batooni uuesti ja mõistsin, miks ta mulle eelmisel korral nii väga ei meeldinud - kuna tegemist on mahetootega, siis on see puhas ja ilma lisatud suhkruteta. Päris maitse oli vist tol hetkel kuidagi võõras. Tänasel maitsmisel oli emotsioon teine. Poleks vist üldiselt mu esimene valik aga ma usun, et metsa matkale võtaksin kaasa pigem selle, kui suhkrustatud Snickersi. Peamine mass on datlitest ja siis juurde lisatud erinevaid maitset andvaid koostisosi.

Loodusvägi Instagram on ka väga armas :)


Kuna ükski normaalne inimene ei suuda väga pikalt seda juttu lugeda, siis ma panen sulle siia kirja veel mõningad kingitused, mis mulle saadetud on ja mille kohta teen juba järgmise postituse  - loodetavasti ikka selle aasta sees. 

5. NOVEXPERT NÄOHOOLDUSTOOTED (mida ma hetkel igapäevaselt kasutan)
6. SUU JA JALGADEGA MAALIVAD KUNSTNIKUD (mis polnud küll saadetis otseselt ainult minule aga mulle meeldisid nende kaardid ja ma reageerisin üleskutsele toetada nende kunsti)
7. FOODIN EESTI JÕULUMAIUSED (mis olid nagu megaheaaaaaaaad ja teen selle postituse kindlasti selle aasta jooksul)
8. ORIFLAME (kelle tooteid ma veel pole kasutada jõudnud aga loodetavasti järgmise postituse ajaks juba olen).
9. ÖSEL BIRCH (kasemahlajoogid... väikese vimkaga - juba olen proovinud ja kiidan)

Küsimus teile - kas oleksite huvitatud taolisi postitusi ka edaspidi lugema, kus testin ja kommenteerin erinevaid tooteid, mis minule saadetud on?
Kui jah, siis mille kohta te täpsemalt nende postituste juures lugeda tahaksite? Kommentaarid võite panna kas minu isiklikku Instagrami kirjadena või siis FBsse postituse alla/postkasti. Ma sooviksin kirjutada nii, et teil ka huvitav lugeda oleks.

Senikaua kuulmiseni ja olge vuntsid! :)

Ikka Teie,