Küsi ükskõik kelle käest, et kas neil on mõni selline toit, mille järgi vahepeal lihtsalt isutab (...ja selle all pean ma silmas kui-ma-seda-jäätist-mõne-lapse-käes-näen-siis-võtan-ära isu) ning usun, et paljud neist oskavad kohese vastuse anda - jah, on küll!
Mina, Sandra, isutan magusate asjade järele. Kui ka sul on raske mööda kõndida avatud kommikarbist või mitte näksata pisike tükike kooki, mis nii kutsuvalt lauanurgal su nime kisab, siis oled sa täiesti tavaline inimene. Ma kõll ei tea kas ma mõtlen seda lihtsalt selleks, et end lohutada või mitte aga las ta jääb. Mingi osa minust ütleb alati, et seda teist tükki pole ju vaja võtta, piirdu selle ühega aga võta näpust. Käsi kisub selle teise poole kuigi mõistus saab aru, et poleks tarvis.
Sina, kes sa seda loed ja end ära tunned, teretulemast klubisse - meid selliseid isutajaid on Maailmas umbes 7 miljardit.

Kuidas aga tekivad need kontrollimatud isud, milliste meetoditega neid taltsutada saaks ja kas üldse peaks? Kirjutame siin lahti 6 vähetuntud tõde ning müüti ning püüame leida ka mõne lahenduse:1. TOITEAINETE VAJAKA JÄÄMINE EI PÕHJUSTA ISUSID
Aastaid arvati, et konkreetsete toiteainete puudujääk kehas tekitas soovi haarata   lahendust pakkuvate toiduainete poole ehk näiteks kui kehas vähe kaltsiumi - istub karastusjookide poole. Või näiteks burgerite järgi, kui keha vajas rauda või shokolaadi poole, kui keha magneesiumivarud olid madalad (see pole ka täiesti vale, mõningad uuringud ka kinnitavad selle teooria õigsust).
Kuigi minule endale jääb arusaamatuks - kuidas keha läbi silmade ära registreerib, et just see konkreetne söök seda ainet sisaldab?
Kuid, kui isude alus oleks organismi vajadus mingi kindla toiteaine järele, siis peaksime me kõik olema igapäevaselt sõltuvuses lehtkapsast, ütleb toitumisteadlane  Jaime Mass, R.D.
Hiljutised uuringud näitavad, et meie isud on pigem seotud ajus mitte keha füsioloogilises aspektis toimuvaga. Tuleb välja, et suhkru ja rasvarikkad toidud mõjutavad sama kohta ajus, mida ka narkootikumid ning nende kahe tarbimise tagajärjel eritub heatujuhormoon, dopamiin. See tähendab, et suhkur ja rasv mõjutavad meie keha samal moel nagu narkootilised ained, tekitades soovi aina rohkem ja rohkem vastavat ainet tarbida - tekib sõltuvus. Kui nüüd mõelda, mis saab siis kui panna kokku rasva JA suhkrurikkad toidud nagu jäätis, saiakesed ning maiustused, siis peaks ju tulemus olema topelt tugev ja püsiv? Topelt sõltuvust tekitav ehk siis nende kõige maitsvamate söökidega tuleb ettevaatlik olla.

2. ERINEVATES RIIKIDES ON ERINEVAD ISUD
Lisaks maitsele ja inimese füsioloogiale mõjutavad meie kehas vallanduvaid isusid ka kultuursed ja sotsiaalsed faktorid ehk siis meie igapäevane elukeskkond - reklaamid on üks osa sellest.
Erinevate uurimuste käigus on leitud, et kui näiteks Inglismaal on kõige suuremaks isutajaks shokolaad siis Jaapani naised tunnevad tugevat vajadust hoopis sushi järgi. Põhjus võib olla selles, et Inglismaa on tuntud oma maiustuste poolest ning Jaapani kultuuri üheks oluliseimaks osaks on sushi - kui need on kogu aeg silma ees nii reaalsel kujul kui ka reklaamides, siis pole see üllatav tulemus. Kui saad igapäevaselt läbi meediakanalite ühte ja sama (või siis väga sarnast) informatsiooni, siis sinu aju harjub sellega ning eneselegi aru saamata hakkab sind poelettide vahel tirima just nende toodete poole, mida ka väljaspool kauplusi näinud oled. Kui Alma on oma piimaga tavareklaamide kõrval ka erinevates telesaadetes, seriaalides, suurüritustel, reklaamib end läbi tuntud inimeste, siis on suurem tõenäosus, et inimene valib poeletilt 5 erineva brändi valikust just selle, mis talle paremini meelde on jäänud ning usaldusväärsust on tekitanud. Mingis mõttes turunduslik Pavlovi refleks, kus tingitud stiimul kutsub esile tingimatu. 
Huvitav kui palju piima Lenna või Kostja päriselt müünud on? Huvitav oleks teada mis on Eestlaste lemmik comfort food?
Ehk siis asi on ametlik - we have been brainwashed. 
Lahendus: vaata vähem telekat ja mine metsa jalutama. Kui metsa sõidad ja reklaamid silma jäävad, siis püüa säilitada kriitilist meelt ja analüüsivõimet. Poes valikuid tehes mõtle reaalsele vajadusele ning sellele, kuidas toode sinu ja su lähedaste elu paremaks saab teha ning mille poolest Alma piim Rimi omast erineb.


3. SUHKUR TRUMPAB RASVA
2013. aasta augustis avaldatud uurimus väidab, et kuigi mõlemad mõjutavad ajus asuvaid heaolukeskusi, siis suhkru mõju on tugevam ning sõltuvus tekib kiiremini, isegi kui kaloraaž on sama.
Uuringu jooksul testisid teadlased rohkem kui 100 keskkooliõpilast, andes neile juua shokolaadikokteile, mis olid kas siis kõrge suhkru või kõrge rasvasisaldusega - kalorite hulk oli sama. Leiti, et suhkrurikkad toidud tekitasid ajus suuremat tormi ning aktiveerisid liigsöömist stimuleerivaid piirkondi rohkem kui rasvased toidud.
Lahendus: leida tasakaal - pole olemas halbu sööke, on halvad igapäevased toitumisharjumused. Üks saiake või jäätis ei tee sulle midagi küll aga üks jäätis ja saiake + igapäevased valmistoidud kaubandusketi soojaletist võivad kujuneda probleemiks su tervisele ning kehakaalule. Püüa tarbida vähem töödeldud toiduained, süüa värskelt valmistatud roogasid ning kodus kokkamisele rohkem rõhku panna.

4. VÄHENE UNI TEKITAB SOOVI ROHKEM SÜÜA
Väsinuna oleme vastuvõtlikumad välistele mõjutajatele, tänu sellele haarame lihtsamini suhkrurikaste toodete poole, sest aju poolt tuleb käsklus - võta see, see taltsutab nälja kiiresti. Snickersi reklaame olete näinud? Ega nad täitsa vale juttu ajagi...
Väsinuna tunned end ka üldiselt näljasemana, sest sinu nälga taltsutavad hormoonid leptiin ja greliin on normist ära. Olen ka oma kogemuse pealt valmis tunnistama, et see fakt peab paika - pikalt üleval olles on soov ka rohkem süüa ning vara hommikul ärgates on keha jälle näljane. Mida pikemalt oled ärkvel, seda rohkem on aega süüa ning tihti seda võimalust ka kasutatakse.  
2012. aastal Mayo kliinikus läbi viidud uurimus kohaselt tarbisid inimesed, kes said päevas 80min vähen und, päeva jooksul umbes 550 kalorit rohkem kui need, kes oma une täis magasid.

Lahendus: uni on tervetele ja tugevatele - maga oma tunnid täis. Väsinuna pole sinust kellelelgi kasu, produktiivsus on madal ning kipud lihtsaltes olukordades valesid valikuid tegema.

5. KAUPLUSED EI AITA PALJU KAASA
Kui arvate, et haarate poes sabas seistes shokolaadi, sest see ''lihtsalt juhtus seal olema'' siis tegelikult pole see nii - tootjad ja maaletoojad maksavad kauplustele selleks, et just nende tooted oleksid kõige nähtavamas kohas. Miski pole juhuslik ning mida rohkem sa tead ja sellele tähelepanu oskad juhtida, seda lihtsam on sul kiusatustele vastu panna. Küsi enda käest, kas sul on seda konkreetset shokolaadi kohe vaja või saaksid oma isu ka mõne tervislikuma snäkiga ohjeldada? Kas see järjekorras seistes silma jääv karastusjook on sulle parem kui natuke kaugemal asuv sama karastav vesi? Tee teadlikud valikud ning mõtle suurele pildile.
Lahendus: tahad näksida? Haara beebiporgandid või mõni puuvili. Kaalu ja pese enne söömist ära ka. Keha vajab vedelikku? Vesi on su kehale pikas perspektiivis kasulikum parem kui suhkruküllane karastusjook. Ma ei ütle, et nendest peaks täiesti loobuma vaid oluline on teada oma piire.


6. TOIDU TEKSTUUR ON SAMA OLULINE KUI MAITSE
Tuleb välja, et mitte vaid maitse, välimus ja lõhn ei meelita sööma - ka toidu tekstuur ning see kuidas ta keele peal tundub annab tarbimisele hoogu juurde. Kujuta ette, et paitad oma käega pehmest kashmiirist kampsunit ja nüüd kujuta ette, et lased oma sõrmed läbi liivapaberi - kumb mõnusam tundus? Novot, inimese keel töötab samamoodi, sest tegemist on ühe kõige peenemalt kodeeritud sensoorse elundiga meie kehas, mis suudab vahet teha väga väikestel tekstuurimuudatustel, ütleb Dr. Paul Breslin, Rutgersi Ülikooli toitumisteadlane.
Ehk siis sellel, kuidas toit keele all tundub, on ka väga suur roll meie toitumisharjumuste ja isude kujundamisel.

Kõik see tundub lihtne, kas pole?! Tuleb vaid mõelda mida ja kuidas tarbida ning tervis on valmis meie kehadesse tungima. 

Soovin teile ratsionaalset meelt!

Allikad: http://www.womenshealthmag.co.uk/weight-loss/healthy-eating/4376/8-things-you-definitely-never-knew-about-food-cravings/
http://www.womenshealthmag.co.uk/weight-loss/how-to-lose-weight/1398/the-real-reason-behind-your-cravings/